A kontakt ragasztó egy széles körben elterjedt anyag az iparban, és számos háztartási és kézműves projektnél közkedvelt. Erős, stabil kötést biztosít, legyen szó azonos vagy különböző anyagokról. Kötőerejének és előnyös tulajdonságainak köszönhetően előszeretettel alkalmazzák például az építőiparban. Tarts velünk, és ebből a cikkből mindent megtudhatsz a kontakt ragasztó használatáról!
A kontakt ragasztót univerzális jellege teszi annyira vonzóvá, hiszen számos különböző anyagon használható. Emellett gyorsan köt, magas a szilárdsága lehetővé teszi még a nehéz felületek ragasztását, rögzítését is. Tehát ha valami olyat keresünk, ami megbízható, tartós és sokoldalú, a kontakt ragasztó lehet a tökéletes választás.
A Kontakt ragasztó: mit érdemes tudni?
A kontakt ragasztó meglehetősen sokoldalú: a dekorációs munkálatoktól kezdve a bútorok összeszereléséig, találkozhatunk vele. Erős, tartós ragasztást eredményez, szilárd kötést alakít ki.
A kontakt ragasztók között különféle típusok léteznek. Alkalmazási területtől és kötőerőtől függően, kapható vízbázisú, oldószeres és poliuretános változatokban. Míg a vízbázisú változatok inkább kisebb dekorációs munkákhoz ajánlottak, addig az oldószeres, vagy a nagyon erős kötésű poliuretános típusokat olyan helyzetekben használják, ahol nehéz tárgyakról van szó és az időjárási, környezeti hatásoknak is ellen kell állni.
A kontakt ragasztó felületfüggetlen, többféle anyaggal együttműködik. Használható fához, fémhez, műanyaghoz, üveghez, papírhoz, szövethez, műanyag bevonatú lapokhoz és sok máshoz is. A ragasztó kiválasztása során figyelemmel kell lenni az összetételre, bizonyos műanyag típusok ugyanis reagálhatnak az oldószerrel. Mindig érdemes elolvasni a gyártó utasításait és, ha szükséges, tesztelni a ragasztót egy kevésbé látható területen.
Kontakt ragasztó használata: hogyan kell helyesen alkalmazni
Felületek előkészítése
Mielőtt nekilátnánk a kontakt ragasztó alkalmazásának, fontos tisztában lennünk a kitűzött célunkkal; csakúgy, mint minden mesterségben, itt is fél siker az előkészület. A legtöbb esetben a felületek előkészítése szükséges, ami általában a felület tisztítását, és sokszor csiszolását is magába foglalja. Bizonyosodjunk meg róla, hogy a felület tiszta, por- és zsírmentes. Egy jól előkészített felület lehetővé teszi a kontakt ragasztó optimalizált használatát, és hosszabb élettartamot biztosít.
Ragasztás
A felület előkészítése után jön a kontakt ragasztó használata. A ragasztó felhordása legtöbbször egyenletes rétegben, mindkét felületre történik, majd hagyjuk a ragasztott felületeket összetapasztva megszáradni. Az optimális ragasztási időt mindig olvassuk el a termék csomagolásán, hiszen ez gyártónként változó lehet.
Száradás és utókezelés
A ragasztás után fontos, hogy adjunk időt a száradásnak. Az utókezelés magába foglalhatja a felesleges ragasztó eltávolítását, a felület csiszolását, vagy egyéb munkálatoknak megfelelő eszközök használatát.
A kontakt ragasztó használata során a legfontosabb, hogy ne kapkodjuk el a folyamatot, hagyjunk időt a ragasztónak, hogy megfelelően kössön, és mindig tartsuk be a gyártó utasításait, így érhetjük el a legjobb hatást. A kontakt ragasztó használata könnyű, egyszerű, mégis hatékony megoldás lehet sok feladatnál!
A kontakt ragasztó előnyei: miért érdemes használni?
A kontakt ragasztó számos előnnyel bír, nézzük ezek közül a három legfontosabbat!
Tartósság
A kontakt ragasztó hatékonysága nem ismer határokat; az anyagok helyes előkészítésével és a ragasztó helyes alkalmazásával, a kötés olyan erősre sikerülhet, mintha soha nem is lett volna szétválasztva a két felület. A tartósság és a megbízhatóság kéz a kézben jár a kontakt ragasztó esetében, amennyiben azt helyesen alkalmazzuk.
Rugalmas használhatóság
A kontakt ragasztó használata rendkívül sokoldalú. Akár faanyagokat, fémeket vagy műanyagokat szeretnénk összeragasztani, a kontakt ragasztó jó választás. Azért is kedvelik széles körben az iparban és a háztartásokban egyaránt, mert képes azonos és különböző anyagokat is hatékonyan összeragasztani.
Egyszerű alkalmazás
A kontakt ragasztó használata nem igényel hosszas előkészítést vagy komplikált technikákat. A használatának módja egyszerű: felvisszük a két felületre, várunk néhány percet, hogy a ragasztó enyhén megszáradjon, majd összenyomjuk őket.
A Flanker weboldalán ragasztók széles választéka érhető el. Kíváncsi vagy termékeinkre? Nézz körül a webkatalógusunkban!