A szalagkábel többvezetékes, párhuzamos kábel, amely kis helyet foglal, ennek ellenére mégis nagy átvitelre képes. Mit kell tudni a szalagkábelekről és azok felhasználásáról? Ennek jártunk utána ebben a blogposztunkban!
A szalagkábelben több, párhuzamosan futó vezeték, erezet található, ennek köszönhetően igen hatékony átvitelre képes. Kis helyet foglal és meglehetősen rugalmas, így nem csoda, hogy ekkora népszerűségnek örvend és ilyen széles körben alkalmazzák. Tipikus felhasználási területe a számítógépipar: fontos szerepet játszik például az alkatrészek összekötésében. Általában a merevlemez, optikai meghajtó és más eszközök csatlakoztatására használják. A szalagkábel hosszabb, mint más típusú adatkábelek és lapos, csík kialakítású, így nagyobb adatátviteli sebességgel rendelkezik.
A szalagkábel tehát több szál vezetékből áll, amelyek körül védőburkolat található. A vezetékek jellemzően nem védettek, mivel nem kell ellenállniuk a külső elektromos hatásoknak. Ha azonban az adatátviteli kábel valamilyen pólusú (pólus van például az USB-kábelben vagy a hálózati kábelben), akkor ezeket jól jelölik az adott kábelre nyomtatott szimbólumokkal.
A szalagkábel a többi adatátviteli kábelhez képest számos előnnyel bír. Vegyük sorra ezek közül a legfontosabbakat:
Összességében a szalagkábel egy hatékony és megbízható adatkábel, amelyet széles körben használnak számítógépekben és más elektronikus eszközökben.
Alapvetően két fő típusa van a szalagkábeleknek: az ATA és a SCSI. Az ATA (Advanced Technology Attachment) szalagkábel az egyik legelterjedtebb típus, és leggyakrabban merevlemezek, optikai meghajtók és más adattároló eszközök alaplapra csatlakoztatására használják. Az ATA szalagkábeleknek két változata van: az 40 vezetékes és az 80 vezetékes, attól függően, hogy milyen sebességgel szeretnének továbbítani az adatokat.
Az SCSI (Small Computer System Interface) szalagkábeleket általában nagyobb adattároló eszközök, például merevlemezek vagy szalagos meghajtók csatlakoztatására használják, és gyakran professzionális és ipari keretek között alkalmazzák. Az SCSI szalagkábelek nagyobb adatátviteli sebességgel rendelkeznek, és több eszköz csatlakozására is lehetőséget adnak, mint az ATA szalagkábelek.
Az ATA és az SCSI szalagkábeleknek is léteznek különböző típusai, vannak egyenes és L-alakú csatlakozókkal rendelkező kábelek, illetve hosszabb és rövidebb változatok is.
Többféle szalagkábel létezik, van például 14 utas (17,91mmx30m), 16 utas (20,45mmx30m), 24 utas (30,61mmx30m) és így tovább.
A fordított kapcsolás megakadályozása érdekében a szalagkábeleken színkódok vannak. Ennek segítségével egyszerűbb a kábelek, a csatlakozó azonosítása, könnyebb a telepítés és biztosabb munka végezhető. Az adatkábel színkódjai eltérnek attól függően, hogy milyen típusú adatkábelről van szó, de a leggyakrabban használt színek a következők: piros (áramerő), kék (parancs), zöld (adat), fehér (visszajelzés) és sárga (szinkronizáció).
Fontos megjegyezni, hogy a színkódok nem minden esetben szabványosak, így eltérhetnek más gyártók kábeleinek színkódjaitól.
A szalagkábelt több ágazatban is alkalmazzák, az elektronika ipartól kezdve egészen az autóiparig. Használja a számítástechnika több elektronikai eszköz összekötésére, az alaplap és például az optikai meghajtó, hangkártya közötti adatátvitel biztosítására, alkalmazzák a hang- és videófelvételek, a hangzás és a képminőség javítására, médiafájlok mozgatására, átvitelére, autó elektronikai rendszerek összeköttetésére, illetve nem utolsó sorban használják az automatizált gyártási folyamatokban, a tesztelési és mérési eszközökön és az ipari robotokon is.
A Flanker kínálatában többféle típusú és kiszerelésű szalagkábel is elérhető. Van például 3M 3801/40 szalagkábel kör keresztmetszetű erezettel, 3M kör erezetű, árnyékolt/köpenyes sodrott szalagkábel HF659/26 és 3M szalagkábel 3365/16SF is 30,48m tekercsen. A szalagkábelek közötti kapcsolat kialakítására pedig speciális szalagkábel csatlakozó használata javasolt.