A tisztatér egy olyan terület, amelynek levegőjében a lehető legkisebb mértékben vannak jelen a gázok, porszemek, mikroorganizmusok és szennyezőanyagok. Egy steril tér, amelyben a hőmérséklet és a páratartalom is szabályozott. Vegyük sorra a legfontosabb tudnivalókat a tisztatérről!
A tisztatér esetén törekednek arra, hogy a lehető legnagyobb mértékben kivonják a szennyeződéseket a levegőből. Ez azonban 100%-ban nem sikerülhet, ez az oka annak, hogy bevezették az ISO besorolás rendszerét, amelynek az a lényege, hogy a tisztatereket az egy köbméterre eső részecskék száma alapján sorolják be az egyes kategóriákba. Nézzük a legelterjedtebb szabványokat!
Ez a legrégebbi tisztatéri szabvány, ami egyébként Amerikából ered. Annak ellenére, hogy visszavonták, sok nagyvállalat a mai napig követendőnek tartja.
A modern tisztatéri szabályok legnépszerűbb képviselője az ISO 14644-1. Ez a szabvány nem csupán a tér megtervezésére vonatkozóan tartalmaz előírásokat, hanem a létrehozással és a felhasználással kapcsolatban is fogalmaz meg irányelveket.
Ez a szabvány a gyakorlatban, vagyis a meghatározott módszerek és eljárások megvalósítása közben vizsgálja a tisztatér minőségét. Éppen ezért ezek igen szigorú irányelvek.
Vannak olyan gyártási, kutatási folyamatok, amelyek makulátlan tisztaságot követelnek meg, sőt, még annál is többet! Steril környezetet, ami mentes minden szennyeződéstől, portól, szervesanyagtól. Ennek hiányában a hibamentes gyártás nem lenne kivitelezhető.
A tisztatéri laboratórium kialakulása a gyógyszergyártás és a kutatási szféra szokásaiból alakult ki, itt volt szükség először a folyamatok elvégzéséhez teljesen tiszta és steril térre. Idővel azonban megjelentek olyan iparágak is, melyekben szintúgy volt létjogosultsága a tisztatér kialakításának. Ilyen ágazat például a nanotechnológia, a hardware gyártás, az informatika, a gépjármű alkatrész gyártás, az optika, az élelmiszer ipar és minden olyan terület, ami nagyfokú precizitást igényel.
A szennyeződések forrása szinte bármi lehet, ami a térben megfordul. Behozhatják a dolgozók a ruhájukon, a hajukon, lehet sminkdarab, de akár egy aprócska szösz is. Forrásként jelölhetők meg az eszközökön, termékeken bejutó szennyeződések is, a csomagolásról leváló darabkák, részecskék.
Végül, de nem utolsó sorban szót kell ejteni a szoba sajátosságairól is. Ha a falak tele vannak repedésekkel, a festék pereg le a falról, a nyílászárók nem zárnak rendesen, akkor a szoba tisztasága veszélybe kerülhet.
A tisztatér szíve és lelke a levegőztető berendezés. A levegőkezelő gépészet elszívja a levegőt a szellőzőrács felületén át, egy HEPA szűrő segítségével megtisztítja, majd a mennyezeti befúvón keresztül visszajut a levegő a tisztatérbe. Ezt a levegőcserét óránként többször is elvégzik, így biztosítható, hogy a részecskék száma ne lépjen a meghatározott szint fölé.
A kialakítás során ügyelnek arra is, hogy a lehető legkevesebb olyan felület legyen, ahol a porszem képes megtapadni, megragadni. Az éles sarkokba például íves profilokat helyeznek el, így a kosz nem tud összegyűlni és megülni a sarokban és könnyebb a takarítása is.
A tisztatér esetén ügyelni kell arra is, hogy a tisztaságot ne csak létrehozzuk, hanem fenn is tartsuk. Éppen ezért már a bejáratnál figyelni kell arra, hogy a szennyeződések az ajtón kívül maradjanak. A Flanker kínálatában elérhető 3M™ Nomad™ 4300 Ultra Clean tisztatéri ragacsos szőnyeg antimikrobiális tulajdonságú és több rétegű. Ahogy a neve is mutatja, a tisztítást a ragacsos felület végzi el, a tisztatéri ragacsos szőnyeg egyik fele ugyanis a padlóhoz tapad, a ragadós felső fele pedig eltávolítja a koszt. Többféle méretben is kivitelben vásárolható meg, létezik víztiszta és kék tisztatéri ragacsos szőnyeg is.
Ahogy fent írtuk, a szennyeződések forrása igen gyakran maga a dolgozó, ezért ha az üzem területére nem is, de a tisztatérbe csak védőruhába léphetnek be az emberek. A cipő és a köpeny alapkövetelmény a legtöbb esetben, ahogy az is, hogy csak olyan öltözetben lehet belépni, ami a teljes testet betakarja. Sok helyen kötelező a hajháló, az arcmaszk és a kesztyű is. Használat után bizonyos védőruhák tisztíthatók, vannak azonban olyanok, amiket el kell dobni. Bejutni pedig a legtöbb esetben zsilip ajtón keresztül lehet.
A tárgyak, eszközök mozgatása egy anyagátadó dobozon keresztül történik. Ezeket a dobozokat úgy alakították ki, hogy mindkét oldalukon van egy ajtó, a tisztatér és a külvilág felé is. A tárgyak behelyezése közben ügyelni kell arra, hogy mindig csak az egyik ajtó legyen nyitva, így a két tér közvetlenül nem érintkezik.
A tisztatér egy komplex környezet, aminek nemcsak a tervezése és a kialakítása során kell speciális szempontokat figyelembe venni, de a használata is nagy körültekintést igényel. A levegőminőség biztosítása érdekében komoly berendezéseket alkalmaznak és szigorú szabályok vonatkoznak a tisztatérben zajló munkafolyamatokra is.
A Flanker az ipari szereplők fontos partnere. Legyen szó nyomdaiparról, papíriparról, csomagolástechnikáról, elektronikai vagy gépjármű iparról, magas minőségű megoldásokat és termékeket kínálunk. Kattints, és nézz körül a webshopban!