A nyári nagy melegben az ember amennyire csak lehet próbál elbújni a nap sugarai elől akkor is ha szabadtéren van, az autóban vagy éppen az otthonában. A napsütés ellen a leghatékonyabban az üvegfelület felszínére helyezett ablak sötétítő fólia alkalmazásával lehet védekezni. Ez a réteg a fényáteresztés szempontjából kiváló, emellett pedig az UV védelem és a napellenzés tekintetében is sokat segíthet. Ablakfóliázás leggyakrabban a gépjárművek és épületek üvegfelületein történik. Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttük, hogy mit kell tudni ezekről a megoldásokról!
Az ablak sötétítő fólia egy vékony fóliaréteg, amit gyorsan és egyszerűen fel lehet helyezni az üvegfelületre. Mi lehet az oka annak, ha valaki a fóliázást választja?
Magyarországon a törvény által szabályozott az utólagos sötétítő fólia használata. Az előírások szerint csak olyan fóliát lehet használni, ami H-engedélyszámmal és műbizonylattal rendelkezik. A B oszlop előtti üvegfelületekre olyan fóliát lehet felhelyezni, aminek a fényáteresztése legalább 70%, az oszlop mögött lévő üvegek esetén azonban nincsen ilyen jellegű korlátozás.
Amennyiben az autófóliázás és az ablakfóliázás szabálytalan, a gépjármű elbukik a műszaki vizsgán, a fóliát pedig el kell távolítani. A sötétítés tehát akkor szabályos, ha rendelkezik engedélyszámmal és műbizonylattal is.
A fólia áldásos hatása, hogy felfogja a napsugarakat, lassítja a helyiség felmelegedését és biztosítja a betekintésvédelmet, ami nemcsak az autók esetén jön jól, hanem az épületeknél is. Az ablak feladata alapvetően, hogy átengedje a napfény és biztosítsa a kilátást, nem árt azonban, ha a belátás gátlásáról is gondoskodunk. Az ablakfólia remek megoldás lehet, hiszen kifelé zavartalanul látunk befelé azonban nem. Fontos megjegyezni, hogy a fényviszonyok ezt befolyásolják!
Az épületek esetén használt ablakfóliák többféle típusban elérhetők, van például olyan, ami tükrös és olyan ami sötétített. Ezek a fóliák a napfény több mint 80%-át az UV-nek pedig 99%-át visszaverik. Ez azzal is jár, hogy megóvhatjuk a káros sugarak hatásától a berendezési tárgyakat is.
Az ablakfólia felhelyezés ragasztás útján történik. Az első lépés az ablakfelület alapos tisztítása, ez biztosítja, hogy minél szebben fel tudjuk helyezni a fóliát. A méretezés során pontosan le kell mérni az ablaküveget, majd kis ráhagyással ki lehet vágni a kívánt méretet. A levágás után jön a felhelyezés. Ehhez a fóliáról a védőréteget el kell távolítani, majd a felületet és a fóliát is benedvesíteni, így könnyebb lesz a pozicionálás. Először a széleket illesszük, majd egy simító segítségével középről kifelé haladva préseljük ki a fólia alól a vizet és a buborékokat. Végül a fennmaradt részeket távolítsuk el egy szike segítségével.
Az ablakfólia remek megoldás, hiszen könnyen és egyszerűen biztosítható a hő- és belátásvédelem. A fóliák széles kínálata érhető el a Flanker webshopban, kattints, és válogass a termékek között!