A bútorok amellett, hogy használati tárgyak, meghatározzák bizonyos mértékig szokásainkat és eszközként szolgálhatnak az ízlés, a világnézet kifejezésére. Esztétikai szerepet töltenek be egy ingatlanban, jelentősen hozzájárulva annak atmoszférájához. A régi, sokat használt, kevésbé strapabíró darabok idővel megadhatják magukat és felújításra szorulhatnak. Ha gyorsan és egyszerűen szeretnél új küllemet adni megunt bútoraidnak, akkor a legjobb választás a bútor fóliázás!
Számtalan oka lehet annak, ha szeretnél egy bútordarabodnak új külsőt adni. Előfordulhat, hogy az idő vasfoga hagyott nyomot a felületén, de az is, hogy stílusváltás küszöbén állsz, esetleg a bútordarab kerül át más helyiségbe, ahova nem illik annyira.
A bútor felújítás több módon is történhet, amennyiben azonban kevés időt szeretnél rászánni és inkább gyors, hatékony és költségkímélő megoldást keresel, akkor a bútor fóliázás a legjobb megoldás.
A bútorfóliázás egy olyan folyamat, amely során a bútorlapot egyszerűen bevonják egy speciális fóliával. Ez a fólia a legtöbb esetben öntapadó és három fő részből áll. Akárcsak a matricák esetén, van egy védőréteg, maga a felület és egy ragasztó réteg, ami a bútorlaphoz tapad. Hasonló elven működik egyébként az öntapadós tapéta is, amit leginkább a beltéri felületek dekorálása során alkalmaznak.
Az öntapadós tapéta és bútor fólia változatos színekben elérhető, van olyan minta amelyik fahatást kelt, van ami kőre emlékeztet és olyan is, ami a fémes hidegséget jeleníti meg a bútor felületén.
A védőrétegről annyit kell tudni, hogy a felvitel során eltávolítják, funkciója annyi, hogy védi a fóliát a külső hatásoktól. Tehát, amikor a lapok felkerülnek például a szekrény oldalára, akkor ezeket le kell húzni.
A ragasztás lényege, hogy a fólia stabilan tapadjon a felülethez. Gyakran találkozni olyan esetekkel, amikor a ragasztószalag elenged a készen vásárolt MDF felületről, tipikusan ilyen a szekrény bútorfront. Mi lehet ennek az oka?
Az MDF farost alapú, amit nagy nyomáson állítanak elő préseléssel. Hatalmas előnye, hogy könnyű vele bánni, egyszerűen lehet festeni, fóliázni. Jellegzetességük, hogy a felhelyezés során fellépő hő és nyomás hatására a ragasztó térhálósodik, és ez az, ami megköti a fóliát. Fenyő esetén a gyanta kipárolgása azonban a ragasztó anyagát gyengítheti, arról nem beszélve, hogy hőhatás következtében is romolhat a tapadás. Fontos tudni, hogy a fóliák természetükből adódóan szeretnének összezsugorodni az eredeti méretükre, ami szintúgy azt eredményezheti, hogy elválnak a felülettől. Ezek a negatívumok azonban kis odafigyeléssel és jó minőségű anyagok választásával kiküszöbölhetők, ráadásul egy utólag felhelyezett hővédő fólia segítségével bebiztosítható a hosszú élettartamuk.
A bútor fóliák igen népszerűek, néhány probléma azonban adódhat használatuk közben. Nézzük a hátrányokat!
A bútorok új köntösbe öltöztetése remek program, a kikapcsolódás egy kiváló formája, ami nem mellesleg költséghatékonyabb és környezetbarátabb, mint ha új bútort vásárolnánk. Adj új színt a bútoraidnak, frissítsd fel az enteriőrt, pezsdítsd fel a tereket!
Nézd meg, milyen bútorfóliákat találsz a Flanker kínálatában!